Zakázané království (2008) - Info ze zákulisí

14.10.2008 13:15

Nebezpečná cesta. Neznámá země. Neuvěřitelné dobrodružství.

Sedmnáctiletý Jason Tripitikas má stěny ložnice pokryté plakáty hvězd kung fu filmů. Často sní o Opičím králi a je stálým zákazníkem v obchodě v čínské čtvrti, který provozuje podivný slepý stařec, zvaný Starý Hop, kde nakupuje levná DVD s kung fu filmy. Jednoho dne tam objeví hůl bo, zdobenou figurkou opice, přesně takovou, jakou v jeho snech užívá Opičí král. Hop mu prozradí, že hůl není na prodej, protože je v obchodě už přes sto let. Měl si pro ni dojít kdosi, kdo ji vrátí jejímu právoplatnému majiteli, ale nikdo si ji doteď nevyzvedl.

O něco později donutí banda pouličních výtržníků Jasona, aby jim pomohl vloupat se do Hopova obchodu. Jeden z nich Starého Hopa postřelí. Umírající Hop vtiskne Jasonovi hůl do ruky a požádá ho, aby ji vrátil jejímu majiteli. Jason při úprku před střelcem spadne ze střechy a hůl přitom pevně svírá v rukou. Když se probere, zjistí, že se společně s holí ocitl ve vesnici ve staré Číně. A záhy zjišťuje, že jejím majitelem skutečně není nikdo jiný než Opičí král, vězněný Nefritovým válečníkem, a vydává se na strastiplnou cestu za jeho záchranou a naplněním Hopova posledního přání.

O produkci filmu

Ve filmu Zakázané království využívá scénárista John Fusco prvky ze známých čínských legend a pověstí.

Jednou z nejznámějších postav čínské mytologie je Opičí král, hrdina klasického románu Cesta na západ , který vznikl v šestnáctém století. Román, uznávaný jako jeden ze čtyř nejlepších klasických románů čínské literatury, je založen na skutečném příběhu známého mnicha.

Opičí král se stal hlavním zdrojem inspirace, ale rozhodně ne jediným. Scenárista do příběhu zapracoval i další postavy z čínských bájí. Objevuje se tu například bájná skupina osmi nesmrtelných, uctívaných taoisty. Ti mají schopnost proměny a každý z nich vládne speciální schopností pro ničení zla.

Posledním hlavním zdrojem inspirace nejsou čínské báje, nýbrž relativně novodobá literatura. Román z roku 1954, který byl v roce 1993 zfilmován, líčí nešťastnou lásku mezi šermířem Cho I-changem a nejlepší bojovnicí znepřáteleného klanu, Lien Ni-Čchang. Ačkoliv se milují, následkem nedorozumění si Ni-Čchang myslí, že ji Cho zradil. Zoufalstvím jí během okamžiku zbělejí vlasy a stane se z ní obávaná Bělovlasá démonka, která nemilosrdně zabíjí všechny muže, kteří jsou v boji horší než ona.

Při natáčení Zakázaného království se poprvé v historii sešly v jednom filmu dvě hvězdy bojových umění, Jackie Chan a Jet Li, aby poměřily své síly. Producentovi Caseymu Silverovi se pak podařil neuvěřitelný kousek nejen tím, že dal dohromady první skutečně mezinárodní asijský velkofilm, ale dokonce se mu ho podařilo celý natočit v Číně.

Filmy, ve kterých je užíváno bojových umění, se v poslední době proměnily v poměrně ponuré příběhy se stále se zvyšujícími rozpočty, které se snažily navázat na úspěch filmů jako Tygr a drak . Zakázané království se ale vydalo zcela jiným směrem.

„Na rozdíl od předchozích filmů se tu vydáváme spíše cestou hravosti a komediálních scének,“ vysvětluje producent Casey Silver. „Robovi není cizí ani romantika a chápe, co na diváky působí. Jde tu tak v podstatě o klasický příběh hrdiny, braný ovšem s nezanedbatelným nadhledem.“

Zakázané království také není cíleno na žádnou konkrétní skupinu diváků. Bavit by se u něj měla celá rodina. „Lidé berou bojové filmy příliš vážně,“ potvrzuje režisér Rob Minkoff. „Tenhle film si budou moci užít všichni – děti, mládež, jejich rodiče i prarodiče.“

To se zamlouvá i akční hvězdě Jetovi Li, který je otcem dvou malých děvčátek. „Už jsem natočil tolik násilných filmů, že jsem si říkal, že je na čase natočit nějaký, na který budou moci jít rodiče i s dětmi. Tenhle film točím pro své dvě holčičky.“

„Už jen natočit film, ve kterém se spolu poprvé objeví Jackie Chan a Jet Li, je výjimečnou událostí,“ popisuje producentka Raffaella De Laurentiis. „To, že jsme ale natočili klasický bojový film, který je současně velmi americký, je skutečně unikátní. Chtěli jsme jen natočit dobrý film, zábavný, který osloví diváky obou těchto kultur, a myslím, že se nám to podařilo.“

Scénář filmu se v hlavě zkušeného scenáristy Johna Fusca začal rodit už před čtyřmi lety, kdy pro svého syna, který se svým otcem sdílel nadšení pro bojová umění a kung fu, tvořil na dobrou noc příběhy amerického chlapce, který se dostal zpět do tajemné staré Číny a musí Opičímu králi vrátit jeho bojovou hůl. Cestou byl nucen čelit všemožným dobrodružstvím a potkával postavy z klasické čínské literatury, z bájí o bojových uměních a dokonce i z kung fu filmů.

O svém nápadu se zmínil při natáčení filmu Hidalgo producentovi Caseymu Silverovi, který byl nadšený a okamžitě ho požádal o napsání scénáře. Společně na něm poté celý rok pracovali.

„To, že Johna čínská kultura a kung fu filmy fascinují, můžete snadno poznat z toho, že do jednoho filmu zapracoval všechny možné postavy z legend, v podstatě skoro všechny nejznámější,“ míní akční hvězda Jackie Chan. „Těšil jsem se, že budu moci s tak okouzlujícími legendami, jakými je třeba ta o Opičím králi, seznámit širokou západní diváckou obec,“ svěřuje se Fusco. „Doufáme, že se nám podaří v lidech probudit o čínskou historii a kulturu zájem. Pokud se o ně alespoň část diváků bude po zhlédnutí filmu zajímat hlouběji, pak se nám náš cíl rozhodně zdařil.“

„Tenhle film používá západní styl vnímání světa, aby vyprávěl příběhy z klasické čínské mytologie,“ zamýšlí se čínská herečka Li Bingbing, která ve filmu představuje Bělovlasou démonku. „Vizuální podoba Opičího krále a Bělovlasé démonky je možná dána, ale nedokážete si předem představit, jak John s Robem všechny ty samostatné příběhy provázali v jeden celek. Rozhodně se dočkáte řady překvapení.“

„Kromě toho, že doufáme, že si západní diváci budou po odchodu z kina chtít přečíst Cestu na západ , chováme také naději, že pochopí, že kung fu není jen bojové umění,“ svěřuje se Fusco. „Kung fu je filozofie. Je to způsob života, nikoliv pouze boje, způsob myšlení,“ vysvětluje Michael Angarano, který se myšlenkám kung fu od natáčení filmu zcela oddal. „Pomáhá vám najít vnitřní klid, najít sebe samé a vycházet se vším, co je kolem vás.“ „ Zakázané království “ je oslavou čínské filozofie a hlubšího smyslu, který se za kung fu ukrývá,“ míní Fusco.

Říká se, že režiséra Roba Minkoffa se při jedné z jeho přednášek studenti zeptali, jestli někdy uvažoval o zfilmování příběhů o Opičím králi. Zanedlouho poté mu pak přišel do ruky scénář Zakázaného království . „Byl to skvělý scénář, všechny postavy byly velice charismatické a doslova živé. A příležitost pracovat s Jetem Li a Jackie Chanem se nedala odmítnout. Okamžitě jsem souhlasil,“ vzpomíná režisér.

Producent Casey Silver od samého počátku doufal, že se mu podaří obsadit do hlavních rolí Jackieho Chana a Jeta Li. Tito dva herci spolu nikdy předtím v jednom filmu nehráli.

Silver se nejprve obrátil na Jeta Li, který žije v jižní Kalifornii, a poslal mu scénář. Když se poté sešli, Li už se mu víceméně sám nabízel. „Bylo skvělé, že jsem mu mohl nabídnout scénář s rolí, která ho už dávno zajímala,“ vzpomíná Silver. „Nejen, že měl naprosto jasnou představu, jak by měl Opičí král vypadat, a věděl, co pro Číňany znamená, ale měl k filmu i spoustu užitečných připomínek z čistě čínského pohledu.“

Poté byl na řadě Jackie Chan. „Vzpomínám si, že jsem byl na fotbalovém zápase svého syna, když mi zavolali, že Jackieho Chana scénář zaujal,“ pokračuje Silver. „Vydal jsem se okamžitě do Hong Kongu a zjistil jsem, že je to velice vstřícný a přátelský člověk, který má o tu roli velký zájem.“

Sám Chan přiznává, že ho jako první zaujala skutečnost, že na filmu přislíbil účast Jet Li. „Vždycky jsem toužil zahrát si s některými herci, například s Dustinem Hoffmanem nebo s Robertem De Nirem. S Jetem Li si toužím zahrát už přes deset let.“ Příliš se neví o tom, že už v minulosti k takové příležitosti dvakrát málem došlo – před patnácti a před osmi lety. Oba dva tudíž možnost spolupráce velice lákala. „Jakmile jsem se dozvěděl, že Jet souhlasí, okamžitě jsem nabídku přijal,“ svěřuje se Chan.

Roli Jasona nabídla Michaelovi Angaranovi castingová vedoucí Nancy Foy. „Po úvodním konkurzu s Robem jsem musel absolvovat s několika dalšími zájemci tříhodinový výcvik kung fu,“ líčí Angarano. „Cílem bylo vyzkoušet, jaký máme potenciál pro bojová umění. Pak jsem se na natáčení Křižovatky smrti 3 setkal s Jackie Chanem, který byl už tehdy velice vstřícný. To byl poslední krok a než jsem se nadál, byl jsem v Číně.“

Do role Ni Chang byly vybrány tři asijské herečky, ale konečná volba padla na vyhlášenou čínskou herečku Li Bingbing, která Silvera i Minkoffa u konkurzu ohromila dokonalou angličtinou. „Když mě Rob, Casey a Raffaella viděli, nedokázali si mě jako Bělovlasou démonku představit. Měli pocit, že by měla být starší a mít dlouhé bílé vlasy. Ale když jsem jim ukázala, jak bych ji zahrála, přesvědčila jsem je.“

Pro film takovéhoto rozsahu bylo třeba najít někoho, kdo se vyzná ve východních i západních reáliích a umí oba jazyky. Jediné slovo, které by bylo chybně přeložené, by mohlo mít na výsledek katastrofický dopad. Volba padla okamžitě na špičkového kameramana Petera Pau. „Myslím, že je skvělý nápad zapojit do jednoho projektu dva nejznámější herce z bojových filmů a natáčet výhradně v Číně. Jen jsem se o tom dozvěděl, byl jsem u vytržení,“ míní sám Pau.

Jde zcela bezpochyby o největší projekt, na kterém se Pau podílel. „Museli jsme mít dva štáby s minimálně padesáti lidmi. To, aby každý dokázal pracovat naplno po celých sedmnáct týdnů natáčení, bylo poměrně náročné. Ale musím přiznat, že jsem byl se svým štábem velice spokojený.“

Yuen Wo Ping, zodpovědný za choreografii akčních scén, využívá při své práci základní pravidla vyprávění, která poté přetváří zcela novými způsoby do výsledné podoby. To je v Hollywoodu velice neobvyklé. „Wo Ping se svými bratry a několika dalšími spolupracovníky vymyslí základní osnovu a pak v podstatě procházejí celou scénu chvat po chvatu,“ vysvětluje Minkoff. „ Nakonec se Wo Ping vyjádří, jak se mu to zamlouvalo. A pak se to natočí. Občas je to fascinující, protože akční scény se opět točí kousek po kousku, a Wo Ping přitom s kamerou různě pohybuje, někdy s ní dokonce rotuje o celých 360 stupňů, což je nesmírně náročné, protože je vždy třeba přestavět světla a veškeré vybavení.“

„Akční scény v tomhle filmu se mi točily mnohem snáz,“ svěřuje se Jackie Chan. „Obvykle ve filmech funguji jako herec, ale supluji i práci choreografa, režiséra a často i vedoucího kaskadérů. Nemám chvíli klidu. Tentokrát je tu Wo Ping, takže se mohu soustředit čistě na hraní.“

Ačkoliv se velká část Zakázaného království natáčela ve studiích Hengdian World Studios, exteriéry se točily na spoustě působivých čínských lokací. „S výkonnou producentkou jsme se už ve fázi příprav shodli na tom, že je velice důležité, abychom, když už točíme film o Číně, do Číny opravdu jeli a ukázali ji divákům,“ říká Casey Silver. „Podstatou tohoto filmu je pouť hlavního hrdiny a já jsem ho chtěl provést všemi těmi místy, které se k ní vztahují.“ „Museli jsme celou Čínu zkomprimovat do několika lokací, takže se diváci mohou podívat na rozmanitá místa. Předtím jsme je znali jen z obrázků a fotografií.“

Co se natáčení akčních scén týče, čekalo na Jackieho Chana překvapení. Už při první bojové sekvenci, kterou s Jetem Li točili, zjistil, že se jim spolupracuje až vzácně dobře. „Bylo to dokonalé. S většinou lidí musíte trénovat. Ale v případě Jeta, nevím proč, jsme se na sebe prostě jen podívali, kývli na sebe a natočili jsme to. On chtěl zřejmě zjistit, jak jsem rychlý, já chtěl zjistit, jak je dobrý. První dva záběry byly tak rychlé, že nám všichni říkali, že máme zpomalit, jinak že budou muset přibrzdit kamery. Většinou, když točíte podobné scény, je třeba natočit deset, patnáct pokusů. A my jsme všechno točili na tři, maximálně na pět. To vůbec není běžné. Za všechny ty roky se mi něco podobného stalo jen se dvěma dalšími herci, s nikým jiným.“

Z mnoha bojových scén, které musel točit Michael Angarano, byla pro něj nejnáročnější jedna ze scén s Jetem Li. „Byla to scéna, ve které mne učí bojovat, ale tempo a rychlost, s jakým jsme s těmi holemi museli bojovat, to vše bylo pro mne tak náročné. Nechtěl jsem ale Jeta zklamat. Bylo to drsné.“

Ačkoliv neměl Angarano s bojovým uměním žádné zkušenosti, projevil pro něj velký talent a dokonce i Jet Li ho chválí. „Michael je velice chytrý a nejsem sám, kdo si to myslí. I Wo Ping poznamenal, že Michael akční scény chápe velice rychle. Myslím, že má talent stát se akční hvězdou a naučit se kung fu. Je málo lidí, kteří své tělo dokáží dobře ovládat, ale on mezi ně patří.“

Ve fantasy filmu, jakým Zakázané království je, hrají samozřejmě klíčovou roli i vizuální efekty. Film obsahuje zhruba osm set scén, které musely být obohaceny efekty. „V takovém filmu se objevuje velice rozmanitá škála efektů,“ vysvětluje specialista na vizuální efekty, Ron Simonson. „Může jít o trojrozměrná virtuální pozadí, ruční kresby pozadí, kompletní 3D prostředí, 3D zbraně a efekty jako oheň, voda, láva, kouř a trosky, 3D digitální dvojníci a digitální manipulace s obličeji.“

„Opravdu jsme toužili natočit co nejvěrnější asijský film,“ objasňuje producent Casey Silver. „Proto jsme práci zadali asijským firmám. Vnášejí do efektů svůj specifický styl a pokud jste dobří v tom, co děláte, je jedno, jestli jste z Asie nebo z Ameriky.“

zdroj: Blue Sky Film

Zpět

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.