Kletba bratří Grimmů (2005) - Info ze zákulisí

03.09.2008 11:57

Bylo nebylo, žili byli dva pohlední, avšak diametrálně odlišní bratři - cynický Will a snílek Jake, kteří se stali známí jako bratři Grimmovi. Tito bratři putovali po zemi, sbírali a šířili pohádky – příběhy o nebezpečí a záhadách, které až do dnešní doby okouzlují a děsí lidi každého věku – příběhy o bitvách dobra a zla, konfrontace obyčejných lidí s nekonečnými báchorkami o strašidlech, záhadných netvorech a zlých čarodějnicích, při kterých vstávají vlasy hrůzou na hlavě. Skutečně, bratři Grimmovi vytvořili historky, které mají za následek některé z nejdivočejších snů a nejtemnějších nočních můr na světě.

 

Terry Gilliam – režisér vizionář vytváří divoké dobrodružství legendárních pohádkářů, sourozenců, kteří jsou postaveni tváří v tvář zakleté vesnici, ve které se dějí ty nejdivočejší a nejneuvěřitelnější záhady. Do hlavních rolí obsadil dvě z nejcharismatičtějších hvězd dneška, Matta Damona a Heathe Ledgera. Herci dostali role, které jsou naprosto odlišné od čehokoliv, co dříve dělali – hrají bratry, kteří začínají jako podvodníci a neochotně se stanou hrdiny.

„Pohádky jsou mým světem – světem fantazie a neobyčejných věcí,“ říká Terry Gilliam o tom, proč se rozhodl pustit do natáčení Kletby bratří Grimmů. Od začátku měl Gilliam na mysli skutečné životy bratří Grimmů a chtěl natočit film o nich dvou. Film, který by byl inspirován jejich veselými, děsivými a nekonečně přesvědčivými příběhy. Gilliam vysvětluje: „Dlužíme skutečným bratrům Grimmům mnoho díků za tento film, ale tento příběh není o jejich skutečných životech. Vlastně jsme vytvořili takovou pohádku o nich dvou, ve které se nejprve objevují jako veselí a hrdinští chlápci, kteří cestují od vesnice k vesnici a zbavují lidi trolů, čarodějnic a všech druhů neskutečných nočních můr – ale brzy zjistíme, že je to všechno je jen chytrá lest. Mezitím se Napoleonská armáda, která vtrhla do Německa, pokouší polapit tyto bratry a zamezit jejich počínání. Ale brzy jsou všichni lapeni do světa, který je naprosto totožný s tím z pohádek bratří Grimmů. Nakonec se pohádky stanou skutečností a skutečnost je propletena fantazií.“

Gilliam vzdává hold velkoleposti i ďábelskosti dědictví bratří Grimmů a hravě do filmu zaplétá nejpopulárnější pohádky bratří Grimmů, které se čtou a jsou oblíbené po celém světě – Červená Karkulka, O perníkoví chaloupce, O Šípkové Růžence atd. „Ačkoliv existuje na stovky pohádek bratří Grimmů, chtěli jsme zůstat u těch, které skutečně rezonují v myslích diváků,“ říká Gilliam.

Německo, přelom 18. a 19. století – pověry a mýty se bily s racionalismem a moderním myšlením. Byla to doba radikálních změn na dříve nepřístupném a původním německém venkově, když napoleonské armády vpadly do Německa – přinesli s sebou víru založenou na rozumu – Osvícenství. Když se Osvícenství střetlo se způsobem života založeném na bájích a starých příbězích, přeskočila jiskra – a to byl ten pobuřující konflikt, který chtěl Gilliam zachytit na plátně – jak bratři Grimmovi míří do vesnice v oblasti Marbaden a věří spíše v čarodějnice než v koně, kteří polykají děti. „Velice jsem se zajímal o ten velký konflikt mezi vírou v přízraky a myšlenkami Osvícenství, které byly až příliš strnulé ve svém vlastním nedostatku víry v cokoli záhadného,“ uvádí Gilliam. „Učinili jsme z toho skutečnou součást příběhu. A samozřejmě ten konflikt trvá až dodnes.“

Srdcem příběhu jsou také pouta, která drží oba bratry dohromady – a něco je přetrhá. Will a Jacob Grimmovi jsou naprosto odlišní ve svých povahách a myšlenkách, avšak když dorazí do zakleté vesnice v Marbaden, stane se jejich společným zájmem jedna žena. „Jsou to dva bratři, kteří se mají navzájem rádi a zároveň občas jeden druhým opovrhují a mají velice napjatý bratrský vztah,“ říká Gilliam. „Will je hezčí – jakmile vstoupí do místnosti, všechny dívky se za ním otočí a on může mít kteroukoli chce. Jake je na druhou stranu polapen svojí vírou v pohádkové princezny a hledá dokonalou lásku. A Lena Heady, která hraje „zálesačku“ Angeliku, je perfektní pro oba dva.“

Charismatický pár bratří Grimmů: Matt Damon a Heath Ledger jako Will a Jacob

Kletba bratří Grimmů začíná samotnými bratry – komickými a nepřekonatelnými. Jeden je tvrdohlavý, důvtipný, obratný umělec, který se snaží žít v drsných časech Německa po obsazení Napoleonskou armádou. Druhý je snílek, který stále věří v záhadné báje a šťastnou náhodu. Víra obou bratrů projdou zkouškou. Aby Terry Gilliam dokonale oživil jejich dobrodružství hledal dva herce, o kterých doufal, že ho překvapí v každém okamžiku.

„Matt a Heath byli pro mne samozřejmě srdcem tohoto filmu,“ vysvětluje Gilliam, „ale nejdříve jsem si myslel, že Matt by mohl hrát Jakea, protože je neobyčejně introvertní a citlivý herec, a Heath by hrál Willa, protože je obvykle obsazován do rolí přímočarých hrdinů. Ale pak přišel Matt na naše první setkání a řekl, že chce hrát Willa. Ze začátku jsem si tím nebyl jistý, ale pak ke mne přišel Heath a řekl ‚No, já bych chtěl hrát Jakea.‘ A pak mi došlo, že to byla naprosto správná věc, protože rád obsazuji herce do rolí, které pro ně nejsou zrovna typické, a rád obracím věci naruby. A fungovalo to, protože oba jsou ve svých rolích velmi překvapiví a je to něco, co jste od žádného z nich ještě neviděli.“

Gilliam pokračuje: „Nikdy jsem neviděl někoho pracovat tak tvrdě, jako Matta, aby se stal postavou tak rozdílnou od toho, kým sám skutečně je, a tak rozdílnou od postav, které kdy hrál. Jeho celkové chování je naprosto odlišné a já doufám, že diváci na to budou reagovat se stejným nadšením, jako jsem reagoval já. A Heath je někdo, koho je svět zvyklý vídat spíše jako hrdinu, ale zde vidíte, že má v sobě i jinou silnou, tichou stránku, která je úchvatná. Stejně jako Matt jednoduše nepřestal, dokud se nevžil pořádně do své role. Oba byli skvělí.“

Matt Damon skočil po možnosti pracovat s Gilliamem. „Myslím, že každý herec chce pracovat s Terrym, on je tak vizuálně kreativní a tak zapálený do všeho, co dělá,“ říká Matt. „A když se vám navrch dostane do rukou tak neuvěřitelný materiál, jako je Kletba bratří Grimmů, je do dar z nebe. Považoval jsme to za velmi temné a velmi zábavné a vůbec to nepřipomínalo něco, co jsem dělal před tím. Je to pohádka, samozřejmě, ale má také prvky výpravného filmu, akčně-dobrodružného, hororu, komedie a dokonce i romance.“

Literární postava Willa Grimma, chytrého a cynického podvodníka, který není připraven na svět, ve kterém se pohádky stávají realitou, Damona okamžitě zaujala. „Will je v oblasti vyprávění pohádek kvůli finanční odměně a slávě,“ uvádí Damon. „Myslí si, že v tom musí být nějaký podvod a je pouze na jeho bratrovi, aby ho přiměl pochopit, že na světě existují věci, které se nedají vysvětlit, které jsou jednoduše a skutečně kouzelné.“

Matta také zaujal bratrský vztah mezi Willem a Jakem, který je napsán tak, jak to mezi bratry skutečně funguje. Aby zpečetili mezi sebou toto nepopsatelné bratrské pouto, trávili Damon a Ledger společně spoustu času. Damon k tomu uvádí: „Zkrátka jsem trávili hodně hodin povídáním a vysedáváním u piva – na konci dne – protože je to věc, která vytváří skutečný pocit bratrství.“

Ačkoliv Damon četl hodně o životě a dobách skutečných bratří Grimmů, aby se připravil na film, brzy zjistil, že jeho postava byla odlišná od historické postavy Wilhelma. „Skuteční bratři Grimmové byli úžasní němečtí vědci a neuvěřitelní vlastenci, kteří sbírali příběhy, takže Němci mohli být skutečně pyšní na jejich národní historii a nemuseli věřit, že to bylo barbarské, jak jim bylo vždy předhazováno,“ poznamenává. „Byli to skutečně neuvěřitelní lidé, kteří byli celkem vlivní v mnoha směrech – a společně pracovali až do konce života. Ale jejich autobiografie je samozřejmě zcela odlišná od tohoto dobrodružství. Tento film to bere z více zábavného a odlehčeného hlediska a dostal se více k podstatě pohádek, které tak proslavili.“

Stejně jako Damon byl Heath Ledger okamžitě okouzlen možností spolupracovat s Gilliamem. „Vždycky jsem věřil, že má brilantní nápady,“ říká herec. „Povznesl tento projekt do zcela odlišné úrovně a nadchnul nás – každého, kdo byl zapojen do tohoto filmu… Všichni to cítili jako nový, zvláštní a zábavný projekt.“

Zvláště pro Ledgera bylo postava Jacoba Grimma nová a odlišná – vypravěč, který zjistí, že ty zakleté světy, ve které vždy tajně věřil, skutečně existují. „Tato role byla pro mne příležitostí „vyskočit ze své kůže“,“ říká Ledger. „Je to komická role a Terry mi dal dárek tím, že mi umožnil se cítil pohodlně a dostatečně volně, abych šel do extrémů a skutečně vyjádřil sám sebe. Užíval jsem si to.“ K okamžitému bratrskému vztahu s Mattem uvádí: „Je to velice osobní proces, když se během chvíle máte stát něčím bratrem.“ „Vyzkoušeli jsme několik různých způsobů, jak se naladit na stejnou notu, jak se usmívat a smát stejně. Pozorovali jsme povahu a pohyby jeden druhého, abychom je měli podobné. Ale záměrem vždycky bylo mít několik stejných a hodně rozdílných vlastností – jak bratři často mívají.“

Pro ostatní herce udávali Damon s Ledgerem tón filmu. Jonathan Pryce říká: „Matt a Heath na nás všechny skutečně zapůsobili, byli svým rolí tak odevzdaní a spolu pracovali skvěle. Přinesli do tohoto již tak divoce kreativního světa ohromnou energii a všechny nás tím inspirovali.“

Od důstojníků k čarodějům: Kletba bratří Grimmů a hvězdné herecké obsazení

Kolem Willa a Jacoba Grimmových je na jejich cestě směs pozoruhodných postav – od politických panáků přes úchvatné venkovské zálesáky až k hrůzostrašným zlým čarodějnicím – pro které Gilliam shromáždil hvězdný tým složený z nejtalentovanějších divadelních i filmových herců.

Po nezapomenutelných rolích v Brazil a Dobrodružství Barona Prášila se držitel dvou cen Tony Award, Jonatha Pryce, opět spojil s Terry Gilliamem. Ve filmu hraje roli generála Delatombe, francouzského guvernéra, který obsadil německý venkov, kde bratři Grimmovi nabízí svůj falešný obchod s lovem démonů a zaříkadly.

Poté, co si přečetl scénář Kletby bratří Grimmů, byl Pryce přesvědčen, že tento příběh byl perfektním teritoriem pro Gilliama. „Myslím, že každý, kdo četl tento scénář, cítil, že tento film je Terry Gilliamovi vlastní…“ říká Pryce. „Film byl zaplněn nadživotními obrazy, které umí Terry vytvořit, ale také byl pro něj trochu neobvyklý, protože je v něm hodně čistého, fantastického dobrodružství...“

Pryce popisuje svoji postavu tím, že má v životě čtyři hlavní zájmy: „Delatombe se vyžívá v potlačování a zdolávání lidí a ve vyhledávání velmi dobrého jídla,“ směje se. „A pak si samozřejmě brousí zuby na ty hnusné Grimmy – a to nás vede do všech těch neuvěřitelných a neočekávaných dobrodružství.“

Delatombe má po svém boku také jednoho velice neobvyklého partnera – směšně a nemotorně ohavného lokaje, který pochází z Parmy, Itálie: Cavaldiho. Cavaldiho hraje Peter Stormare. Stormare vyrůstal ve své rodné Skandinávii s pohádkami bratří Grimmů a věděl přesně, že Terry Gilliam by je dokázal oživit jako nikdo jiný. „Skutečné pohádky bratří Grimmů mají v sobě temnotu a zlo, které milujeme, ale zároveň se jich bojíme, a nikdo je zatím nedokázal zachytit na filmovém plátně. Terry má v sobě ten černým břitký a duchaplný humor Monty-Pythonů a když ho spojíte dohromady s příběhy Grimmů, je to úžasná kombinace,“ říká. „Věděl jsem, že bude skutečně fascinující se dostat do tohoto světa, a role Cavaldiho je perfektní.“ Stormare pokračuje: „Zvláště se mi líbilo, že ten příběh je o tom, jak jsou lidé lapeni a chyceni příběhy, které vypráví, jejich vlastními mýty a legendami.“

„Cavaldi je ohromná postava, protože má všechny ty prvky skutečných lidí. Není úplně zlý a není rozhodně ani dobrý,“ uvádí herec. „Dokáže být zábavný, dojemný, záhadný a surový. Terry ho popsal jako démona, který trýzní a inspiruje bratry Grimmovi na jejich průzkumu.“

Stormareův výkon, jako Cavaldiho, byl velkou inspirací pro Matta Damona. „Cavaldi je velmi zábavná postava,“ říká. „Má v sobě hodně z tohoto žádaného italského umělce, ale také má v sobě hodně strachu. On je někdo, kdo je zároveň veselý a nebezpečný – a Peter zvládnul tuto kombinaci naprosto dokonale.“ Terry Gilliam dodává: „Cavaldi je ničema, ale on je ten druh vtipného ničemy a nakonec se ukáže, že je ve skutečnosti i velmi hrdinský. Záměrem nebylo ho udělat příliš šprýmařským, pak by nebyl dostatečně děsivý, ale také jsme ho nechtěli udělat příliš odporným, pak by nebyl zábavný. Peterovi se tato příležitost líbila. On je hovorný, efektní a fantastický. A společně s Jonathanem Prycem hráli úžasně.“

Kletba bratří Grimmů také představuje omračující romantickou krásku, které nelze odolat, a věčně zlou kouzelnici, kterou je třeba porazit. Úchvatnou místní zálesačku Angeliku hraje mladá britská herečka, Lena Heady, zatímco 500 let starou Zrcadlovou královnu ztvárnila mezinárodní herecká hvězda, Monica Bellucci.

Terry Gilliam byl zvláště zaujat postavou Angeliky, svůdné samotářky a ženy, která předběhla dobu. „V mnoha směrech je takovou první rovnoprávnou ženou ve vesnici. Žádná žena před tím nikdy z vesnice neodešla a ona nejen že odešla, ale ona šla do města studovat na univerzitu. Ona je lapena mezi tyto dva světy – na jedné straně slouží pro praktickou realitu a na straně druhé je přesvědčena, že žije ve světě, který je naprosto a nepopiratelně zakletý,“ vysvětluje Gilliam. „Herečka, která tuto postavu hraje, musí být nejen krásná, ale také tvrdá a nezávislá – a Lena jí dodává ohromnou sílu. Také je to velmi fyzicky náročná postava, protože jezdí na koni, střílí z luku a musí mít kolem sebe tu auru zvláštní, mystické ženy, která odmítá hrát podle pravidel bratří Grimmů.“

Lena Heady si zamilovala tento druh ženy. „Je to důvtipná venkovská dívka a myslí si, že Will a Jacob jsou dva blázni z města, kteří věří, že si mohou vtrhnout se svými naučenými způsoby a rozbalit na lidi ten svůj nadpřirozený obchod,“ vysvětluje Lena. „Ale pak se všechno zbortí.“ Mezitím Angelika nebezpečně kličkuje mezi oběma bratry, kteří začínají podléhat její kráse. Ačkoliv je její postava skeptická k oběma bratrům, nemohla být Lena Heady šťastnější, když dostala šanci se zapojit do milostného trojúhelníku s Mattem Damonem a Heathem Ledgerem. „Oni jsou naprosto skvělí a já byla velmi šťastná,“ směje se Lena.

Nejvíce se však Heady líbila možnost jít až za hranice běžné reality. „Je to prostě tak skvělé mít možnost vstoupit do světa, ve který jste věřili, když jste byli malí,“ říká. „Četla jsme pohádky bratří Grimmů, když jsem byla dítě, takže je to naprosto úžasné, když jsem se najednou dostala do nich. A ten způsob, jak to Terry Gilliam a celý štáb všechno vytvořili, je něco, jak byste si představoval sen, teď však jasnější a zábavnější a dokonce i strašidelnější.“

V jedné z nejkouzelnějších rolí ze všech se objevila Monica Bellucci jako Zrcadlová královna, 500 let stará, nesmrtelná panovnice, která se nezastaví před ničím, aby si udržela svoji věčnou krásu. Bellucci nemohla odolat jak filmu, tak ani této roli. „Jsem velikým fanouškem Terryho Gilliama a miluji všechny jeho filmy,“ říká. „Ze všeho nejvíce se mi líbí, že se to odehrávalo v kouzelném světě strašidel, čarodějnic a zlých královen.“

Bellucci se nebála ponořit do těch nejtemnější stránek její role. „V roli zlé královny jsem cítila ohromné množství jemných nuancí. Nechtěla jsem ji hrát příliš jednoduše – jako zlou – ale raději jako někoho, jehož osud byl trochu smutný. Chce žít navěky, ale stárne a je vyčerpaná – je v ní něco tragického a to je ta část, která mne na ní zaujala.“

Bellucci zjistila, že její postava má mnoho skutečných prvků, navzdory jejím kouzelným vlastnostem. „Myslím, že mnoho žen by bylo schopno okamžitě použít kouzlo, které by jim zajistilo věčné mládí a krásu,“ říká. „Myslím, že je to jedna z těch úžasných věcí na příbězích bratří Grimmů – něco, co je úžasné na představivosti, skrz kterou můžete nejlépe vidět realitu.“

Vzhled Grimmů: O výrobě filmu

Aby získali tvůrci filmu svět, který by kombinoval ohromující realitu s fantazií a děsem pohádek, převedl Terry Gilliam výrobu Kletby bratří Grimmů do pestrého města – do Prahy, a „středověké“ krajiny České republiky. Avšak ani zde nedokázal najít vesnici, která by dokreslila tu kouzelnou oblast Marbaden. Gilliam chtěl kavalkádu obrazů – zrcadla, labyrinty, efekty příšerných zjevení a šerosvit – aby Marbaden vypadal jako žádný jiný kout světa.

Terry Gilliam tedy najal výtvarníka, Guye Hendrixe Dyase, aby zkonstruoval celou vesnici s 25 domky. Ti dva pak společně vyvinuli současný estetický design inspirovaný stinnými vrtochy expresionismu 19. století a klasickými, marnotratně detailními, černobílými perokresbami, které často doprovázeli pohádkové knížky. Gilliam chtěl také na plno využít zvláštností přirozeného světa. „Podívejte se na skutečný svět, jaké jsou stromy,“ říká. „Jsou podivné a často děsivé. Nemusíte vždycky něco vymýšlet, někdy se stačí podívat do přírody. Vzhled tohoto filmu byl kompromisem mezi uměleckým a přirozeným světem, vše smíchané dohromady.“

Úkol, kterému čelil Dyas, byl ohromný – vybudovat celé německé město 19. století s kostely, pekárnami, mosty, stájemi a cestami a kouzelný les propletený skalami, potokem a stromy – vše na půdě českých ateliérů. „Nikdy bychom nemohli najít vesnici, jako byla ta, kterou jsme vytvořili,“ uvádí Dyas. „A vystavět vše od začátku nám umožnilo jít až za běžné hranice.“

Dyas strávil více než rok vývojem nekonečných představ, náčrtů a plánů. Začal tím, že se ponořil do pohádek bratří Grimmů – četl jednu pohádku za druhou a prohlížel si práce řady umělců ze „zlaté éry“ ilustrací pohádek – kdy umělci používali světlo, stín a ryzí představivost, aby vytvořili nezapomenutelné obrazy fantazie. Inspirován těmito emocionálními a překrásnými kresbami z minulosti, začal Dyas navrhovat nejdůležitější lokality Kletby bratří Grimmů. Vedle vesnice v Marbaden začal také kreslit tak neobvyklá místa, jako jsou mučící místnost generála Delatombe, věž Charot (jako od Šípkové Růženky) a Cavalcaldiho válečný vůz.

Před tím, než začali stavět, hledali Dyas a Gilliam po České republice staré klády, které jsou prolezlé červotočem, aby z nich postavili domky ve vesnici. Na Barrandov bylo také přivezeno více než 700 stromů, které byly zasazeny do betonových děr – tak vznikl úžasně skutečný-falešný les, se kterým se mohlo manipulovat pomocí světel a kamer tak, jak by to u skutečného lesa nešlo.

Podle starých, tradičních metod přivedli Dyas a Gilliam do studií mistry tradičního řemesla – kameníky, tesaře, pokrývače střech a řezbáře, aby dodali dílu nádech autentičnosti. Mimo studia našel produkční tým několik lokalit, zvláště pak hrad Křivoklát s nádhernou, impozantní věží z 12. století, který je jedním z nejstarších a historicky nejvýznamnějších hradů v České republice. Mezi ostatní česká „zámecká města“ pak patřila Kačina, Kutná Hora a Ledeč.

„Nemohli byste si přát lepší místa pro tento film, než jsou v České republice,“ říká Dyas. „Nebyla to ani tak ta samotná místa, jako ta neustálá inspirace, kterou tato místa nabízí. Když jsme se procházeli po Praze a sněžilo při tom, měli jsme pocit, jako bychom se vrátili v čase do jiného světa a mělo to na nás veliký vliv.“

Pro herce byly scény skutečným pokladem, dokázaly skvěle rozžehnout jejich představivost. Matt Damon říká: „Když jste vešli do scény, kterou vyrobil Guy Dyas, byli jste okamžitě vtaženi do tohoto naprosto odlišného světa. Bylo to ohromné a úžasné – a skvěle Vás to naladilo.“

Do tohoto nadpřirozeného světa hladce zapadly až extravagantně propracované kostýmy držitelky Oscara, Gabrielly Pescucci, a Carlo Poggioliho – dvojice, která již dříve spolupracovala s Terry Gilliamem na filmu Dobrodružství Barona Prášila (tento film byl nominován na Oscara v oblasti kostýmů). Jejich návrhy pro Kletbu bratří Grimmů vyplývají z rozmanitosti skutečného 19. století – strohých německých mužských oděvů a venkovanských oděvů vzhledem k rozmarným fantastickým kreacím, včetně hojně zdobených, rudých šatů Monicy Bellucci, jako Zrcadlové královny.

Zatímco pracoval celý tým neúnavně, aby vytvořil na filmovém plátně estetický, vizuální a hudební nádech snů, nočních můr a kouzel, Gilliam stále doufal, že většina toho vzrušení bude vycházet z představivosti – představivosti diváků. „Vždycky, když točím film, věřím, že 90 procent toho, co je vidět, by mělo být ve stínu, takže pak mohou diváci používat svoji představivost,“ vysvětluje Gilliam. „Práce herců a tvůrčího týmu je v tom, aby poskytli náznaky a nechali diváky si domyslet zbytek. Chci, aby se na to diváci dívali svým tempem, aby byli skutečně vyděšeni a pohnuti. Čím méně toho ukážeme a čím více naznačíme, tím lépe.“

Tato filozofie platila také u speciálních efektů, které celkem zahrnovaly 750 záběrů. „Úkolem týmu speciálních efektů bylo zrealizovat všechny jevy, které by nemohly být realizovány prakticky – aby stromy chodily, vlci se měnili v muže, krkavci létali tak, jak je potřeba, koně polykali malé děti a stárnoucí Monica se z 500 let omládla na 25,“ vysvětluje koordinátor speciálních efektů, Kent Houston. Asi nejsložitějším byl pro speciální efekty vlk inspirovaný pohádkou – byla to pro ně jedna z hlavních postav. „Ve filmu, kde je kouzelný les, musí být i vlk!“ prohlašuje Terry Gilliam. Kent Houston dodává: „Náš vlk nemusí být nutně jako vlk, kterého znáte, ale velmi neobvyklá bestie s velmi osobní specifickou charakteristikou a detaily, které vyžadují dostatek důvtipu, aby se zrealizovaly.“ Postavu vlka – muže ztvárnil český herec, Tomáš Hanák.

Skuteční bratři Grimmovi

V Kletbě bratří Grimmů hrají Matt Damon a Heath Ledger bratry, Will a Jacoba Grimmovi, postavené do neuvěřitelného dobrodružství temného srdce pohádek. Ačkoliv film nesleduje historické životy bratří Grimmů, zůstává hluboce zavázaný skutečným bratrům Grimmům a jejich neúnavné víře, že příběhy jsou stále živoucím zdrojem k prozkoumání nejzávažnějších lidských strachů a nekonečného údivu.

Skuteční bratři Grimmové – Jacob Ludwig Carl Grimm a Wilhelm Carl Grimm – se narodili rok po sobě na přelomu 19. století v Hanau, Německu. Později se přestěhovali do Steinau, malého města, které obklopovalo zámek z 16. století. Pokračovali v právnických šlépějích svého otce a oba šli studovat právo na Univerzitu v Marburg. Zde začali poprvé sbírat lidové a pohádkové příběhy – staré povídky, které se předávaly ústně z generace na generaci, plné ničemů a králů, vlků a čarodějnic, nevlastních matek a sloužících dívek a všech druhů kouzelných situací a morálních dilema. V touze uchovat je při životě zasvětili své životy sepisování a vydávání příběhů, které získali od německých vesničanů.

Ačkoliv žili skoro v bídě, vydali bratři Grimmovi v roce 1812 svoji první knížku pohádek – Children’s and Household Tales – a v následujících letech pokračovali vydáním více než 200 povídek. Jejich sbírka nakonec obsahovala příběhy, které se později staly známými jako Popelka, Šípková Růženka, Červená Karkulka, Perníková chaloupka, Žabí král, Sněhurka atd. Jejich poslední kolekce, nazvaná Pohádky bratří Grimmů, byla přeložena do neuvěřitelných 160 jazyků.

Dnes jsou nesmazatelnou součástí kultury a byly převedeny do téměř všech druhů médií – opery, filmu, rockové hudby, módy apod. Styl jejich psaní a struktura jejich příběhů ovlivňuje dětskou literaturu již více než století a má neuvěřitelný vliv na představivost filmařů.

Wilhelm Grimm zemřel roku 1859, jeho bratr ho přežil o 4 roky – stále však budou žít skrze své pohádky, které nesou jejich jméno a nesmazatelnou značku, kterou zanechali v lidských představách.

zdroj: SPI

Zpět

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.