Dannyho parťáci 2 (2004) - Info ze zákulisí

01.09.2008 10:18

Nový plán

Když v prosinci roku 2001 přišel do kin hvězdně obsazený remake filmu z roku 1960 Dannyho parťáci Stevena Soderbergha, jeho celosvětový úspěch předčil všechna očekávání. „Já jsem do Dannyho parťáků vkládal velké naděje, protože jsme měli fantastické obsazení, výborného režiséra, skvělý scénář a úžasný příběh,“ vzpomíná producent filmu Jerry Weintraub, který má na svém kontě mnoho úspěšných snímků. „Myslím, že jeden z důvodů proč lidé chodí na filmy je, že chtějí uniknout z každodenní šedi. Koupí si popcorn a kolu a chtějí se bavit. A v případě Dannyho parťáků se ukázalo celkem brzo, že se diváci baví.“ Podle Weintrauba padla otázka o natočení pokračování Parťáků poprvé na tiskové konferenci během propagačního turné prvního dílu v Římě. I když nikdo nečekal, že by se takhle silnou sestavu podařilo dát znovu dohromady, osud to tak zřejmě chtěl, protože ještě ten samý večer napadl Soderbergha u večeře námět příběhu odehrávajícího se v Římě. „Nenapadlo mě uvažovat o pokračování, dokud jsem nepřijel propagovat Dannyho parťáky do Říma. Hned jsem se do toho města zamiloval,“ potvrzuje Soderbergh. „Začal jsem o tom přemýšlet a napadlo mě, že by se další díl mohl odehrávat v Evropě.“ „Steven byl tehdy v Římě poprvé a já viděl, jak se tam celý rozzářil,“ vzpomíná Andy Garcia. „To město ho inspirovalo. Začal mluvit o pokračování Parťáků a ještě v Římě začal psát scénář.“

Po návratu do Los Angeles našel Weintraub další inspiraci ve scénáři George Nolfiho Honor Among Thieves, dobrodružném příběhu o největším lupiči Ameriky, kterého pronásleduje nejslavnější lupič Evropy. „Ten scénář se mi pro Dannyho parťáky bezvadně hodil, tak jsem ho poslal Georgeovi, Bradovi a Stevenovi a požádal je, aby si ho přečetli,“ popisuje vznik scénáře Weintraub. „Všem se nám líbil. Ten příběh se točí kolem dvou hlavních postav, takže nejtěžší bylo ten scénář přepsat tak, aby vyhovoval celé naší sestavě.“ I Soderberghovi se Nolfiho scénář líbil, protože byl napsaný v podobném duchu jako Dannyho parťáci: „Měl jsem jakousi základní představu o druhém dílu: Benedictovi se podařilo Dannyho gang vystopovat a oni musejí provést pár loupeží v Evropě, aby mu mohli vrátit jeho peníze. Říkal jsem si, že na rozdíl od prvního filmu, ve kterém se divák může bavit tím, jak je Dannyho gang úspěšný a jak mu hodně věcí vychází, by byla větší legrace, kdyby se jim v tomhle filmu od začátku nedařilo. Rozhodli jsme se zkombinovat Georgův scénář s mými nápady a ukázalo se, že to do sebe skvěle zapadá. Nešlo ani tak o to předělat Honor Among Thieves na Dannyho parťáky, problém byl spíš v tom, že jsme měli s Georgem tolik nápadů, že se nám tam vůbec nevešly.“ „Měli jsme tolik nápadů, že by to vystačilo na pět scénářů,“ potvrzuje scénárista filmu George Nolfi. „Museli jsme hodně škrtat, bylo to jako otesávat kus mramoru,“ popisuje. „Chtěli jsme si být jistí, že ten scénář sedne všem hercům,“ podotýká George Clooney, Soderberghův partner v produkční společnosti Section Eight, která koprodukovala oba filmy s Jerry Weintraub’s Productions. „Na hercích, kteří se na tom podíleli, je skvělé, že se nehádají o to, kdo má lepší text nebo kdo ho má víc. Nikdo se nesnaží upoutat pozornost na sebe a hrát na úkor ostatních,“ dodává pochvalně o svých kolezích.

Nová parta

Pokud se někomu zdálo, že dostat na jeden plac největší filmové hvězdy světa, aby natočily Dannyho parťáky, je stejně šílené a složité jako Dannyho plán ukrást z kasin v Las Vegas 160 milionů dolarů, tak natočit druhý díl ve stejném obsazení a k nim ještě přidat pár dalších hvězd už všichni považovali za zhola nemožné. Přesněji všichni až na Jerryho Weintrauba. „Nikdo nevěřil, že se nám podaří ten film natočit,“ vzpomíná Weintraub, „protože zorganizovat tolik herců takového kalibru, když na to máte sedmasedmdesát natáčecích dnů, je pěkná dřina. Ale naštěstí do toho s námi chtěli všichni herci znovu jít.“ „Jsme parta lidí, kteří se snaží spolu pracovat co možná nejčastěji,“ doplňuje Clooney.

Práci s Jerrym si pochvalují i ostatní a Steven Soderbergh pochopitelně nezůstává pozadu a dodává, že bez Jerryho by ani jeden filmů nenatočil. Herci a štáb nešetří chválou ani na režiséru Soderberghovi. „Steve je prostě jedinečný,“ říká s obdivem Matt Damon, „a jeho pracovní morálka je neuvěřitelná.“ „Já při práci potřebuji dynamiku a tempo, a proto se mi se Stevenem tak dobře pracuje,“ říká Julia Roberts, která za svůj výkon v Soderberghově Erin Brockovich získala Oskara. „Tohle je už čtvrtý film, který jsme spolu natočili, a nikdy se nestalo, že by se natáčení vleklo, že by byl někdo unavený nebo že by to někoho přestalo bavit. Steven je velmi precizní, práce mu jde od ruky a umí lidi kolem sebe nadchnout. Myslím, že se mu všechno tak daří taky proto, že má kolem sebe jeden velký spokojený tým.“ Že se Soderbergh snaží svým spolupracovníkům vyjít vstříc dokazuje i to, že když Julia krátce před natáčením zjistila, že čeká dvojčata, Soderbergh se scénáristou Georgem Nolfim kvůli ní přepsali scénář. Soderbergh ale není jen nadaný režisér, zvládá i práci scénáristy a kameramana. „Steven je výjimečný režisér, scénárista, kameraman i střihač,“ prozrazuje na Soderbergha Weintraub, „v praxi to znamená, že když ráno přijde na plac, tak nemusí nic dlouze řešit s pěti dalšími lidmi.

Prostě přijde a udělá, co je zapotřebí. Je dokonale soustředěný a připravený a nebojí se vyzkoušet si něco nového. Každý den mě něčím překvapí.“ Jeho slova potvrzuje i Andy Garcia, který si na práci se Soderberghem cení mimo jiné i toho, že dokáže skloubit pečlivou přípravu s improvizací: „Steven chápe, že spontánní momenty jsou ve filmu hotové klenoty.“ V Dannyho parťácích 2 diváci pochopitelně uvidí herce z prvního dílu a mohou se těšit i na dvě nové postavy. Postavu agentky Isabel Lahiri si zahrála Catherine Zeta-Jones, kterou Soderbergh obsadil už do svého dramatu Traffic. „Mám v jednom filmu dvě nejkrásnější ženy světa,“ libuje si Jerry Weintraub, „Julia Roberts je skvělá herečka a navíc má komediální talent a Catherine je taky naprosto úžasná. Když jsme se Stevenem diskutovali o tom, kdo by měl hrát Isabel, byla naší první a jedinou volbou.“ „Když jsem natočila se Stevenem Traffic, doufala jsem, že se s ním sejdu při práci na některém dalším filmu, protože celé natáčení bylo moc příjemné,“ vypráví Catherine Zeta-Jones. „Steven se snaží vytvořit atmosféru, ve které se by se všichni cítili být součástí týmu, a daří se mu to.“

Do role Françoise Touloura, zámožného playboye z Evropy, který je zároveň nepolapitelným králem lupičů známým jako Černá liška, Soderbergh obsadil mezinárodně uznávaného francouzského herce Vincenta Cassela, který zazářil v takových filmech jako např. La Haine (Hate), Elizabeth nebo Shrek. Oba „nováčci“, Catherine i Vincent, do původní party bez problémů zapadli. „Pro herce je někdy dost těžké vytvořit na place pohodu a přátelskou atmosféru,“ doplňuje Soderbergh, „a je skvělé, že tahle parta to nemusí hrát.“ „Já bych fakt rád řekl, že jsem si to natáčení skvěle užil, ale to bohužel nemůžu,“ popisuje s kamennou tváří svoje dojmy Brad Pitt. „Hnusný místa, hnusný jídlo - zvlášť v Itálii. A příšerná společnost. Hroznej zážitek.“

Parťáci

V Dannyho parťácích 2 se diváci znovu setkají s Dannym a jeho gangem. Bývalí lupiči vedou nový život, jenomže člověk minulosti neuteče a zloděj zkrátka zůstane zlodějem. „I když se všichni členové gangu snaží vést pokud možno spořádaný život, jsou nejšťastnější, když můžou naplánovat a provést nějakou loupež,“ vysvětluje George Clooney. „Potřebují adrenalin a ten jim poslední tři roky chyběl.“ „Myslím, že co se týče postav, budou Dannyho parťáci 2 ještě zajímavější než jednička, protože herci už svoje postavy dobře znají a mohli s nimi dobře pracovat a posunout je ještě dál,“ říká Steven Soderbergh, „taky je zábavné sledovat, co která postava udělala se svým podílem a jak si celý gang poradí s Benedictem.“

Malý průvodce aneb Kdo je kdo ve světě Dannyho parťáků:

Danny Ocean (George Clooney) - Dannymu se podařilo vyloupit nedobytný sejf kasina Terryho Benedicta v Las Vegas a díky tomu se z charismatického vůdce gangu a rozvedeného propuštěného vězně na podmínce stala nejznámější postava podsvětí. Danny si se svými parťáky rozdělil kořist 160 milionů dolarů, znovu se oženil se svou bývalou manželkou Tess a odstěhoval se do Connecticutu, kde žije v tichosti jako spořádaný občan. Ovšem na jak dlouho?

Rusty Ryan (Brad Pitt) - Rustymu Ryanovi se zrovna nedařilo, ale pak ho přibral do svého gangu Danny Ocean. Dnes je z Rustyho oblíbený hollywoodský hoteliér a v druhém dílu ho čeká nejen návrat ke zločinu ale i láska. „Co se týče Rustyho sexuality, byla v prvním filmu přinejmenším nejasná,“ komentuje svou roli s úsměvem Brad Pitt, „tak jsme to chtěli ve druhém díle uvést na pravou míru.“

Linus Caldwell (Matt Damon) - Talentovaný nováček Linus Caldwell si v loupeži ve Vegas vysloužil frčky, ale jeho ambice vést vlastní gang by mu mohly všechno zkazit. „Linus by hrozně chtěl mít vlastní partu jako Danny s Rustym, ale zatím na to nemá,“ říká o své postavě Matt Damon.

Isabel Lahiri (Catherine Zeta-Jones) - Uhlazená odbornice na loupeže drahocenných předmětů, agentka Europolu Isabel Lahiri, je sama dcerou zloděje. „Isabel je velmi dobrý detektiv, jde si za svým a je prostě nejlepší,“ říká o své postavě Catherine Zeta-Jones. „Loupež ve Vegas si pečlivě prostudovala a vzhledem k jejím osobním vazbám na Dannyho parťáky ji ten případ zajímá o to víc.“

Terry Benedikt (Andy Garcia) - Nekompromisní podnikatel Terry Benedict touží po pomstě. Chce se pomstít gangu, který mu vyfouknul 160 milionů, a hlavně Dannymu, který mu odloudil přítelkyni Tess. „Moje postava se mohla v druhém dílu objevit jen ve dvou polohách. Buď se mohla k Dannyho parťákům přidat, anebo jim jít po krku,“ vysvětluje Andy Garcia, „a já myslím, že Benedict by bral tu druhou možnost.“

Basher Tarr - Kvůli loupeži u Benedicta natahal odborník na trhaviny Eugene „Basher“ Tarr dráty po půlce Vegas a teď si chce z peněz ze svého podílu splnit svůj sen - touží být muzikantem.

Frank Catton - „Nemůžete oloupit chlápka jako je Benedict a myslet si, že tím to skončilo,“ říká Bernie Mac, představitel kasaře se vždy dokonalou manikúrou Franka Cattona.

Tess Ocean (Julia Roberts) - Kurátorka galerie Bellagio Tess Ocean nebyla ze shledání se svým podařeným exmanželem nijak odvázaná, jenomže to mezi nimi znovu zajiskřilo. Teď jsou s Dannym znovu svoji a užívají si poklidného domáckého života v Connecticutu. „V prvním filmu byla Tess Dannyho protivník. Natáčela jsem s Georgem a Bradem, ale nebyla jsem součástí gangu, tak jsem ráda, že se ve druhém díle víc zapojím,“ komentuje svoji roli Julia Roberts.

Turk & Virgil Malloyovi (Scott Cash a Casey Affleck) - Věčně se škorpící dvojčata Malloyovi, specialisté na auta, za ty tři roky, co utekly od loupeže, svoje bratrské tahanice vyřešit nedokázali. Turk většinu peněz z loupeže rozházel za auťáky, stroje a vynálezy, kdežto z Virgila je odpovědný, šetřivý mladý muž, který se zasnoubil a je přesvědčený, že ke zločinu se už nikdy nevrátí.

François Toulour - černá liška. Lupič, který po sobě na místě činu nechává malou sošku černé lišky, nekrade pro peníze, ale protože ho vzrušuje provést zdánlivě neproveditelnou loupež.

Livingston Dell - Počítačový specialista a nejskromnější člen gangu žije se svými rodiči a pilně brousí svoje komické číslo na sólové vystoupení.

Saul Bloom - Saul je znovu v důchodu, našel ženu svého srdce a život zločince už ho pranic neláká.

Reuben Tishkoff - Jediný z Dannyho gangu, kterému se podařilo svůj podíl z loupeže rozmnožit díky investicím na burze. Pořád má rád puntíky a proužky a jeho novou zálibou je čtení myšlenek a mystika.

Yen - Yen, který při loupeži dokázal své tělo vměstnat do kontejneru na peníze, rozhazuje podíl z kořisti plnými hrstmi a ve své rezidenci pořádá velkolepé party s modelkami.

Jak se natáčelo

První film o Dannyho parťácích se natáčel v New Jersey, na Floridě a v Las Vegas, ale kvůli natáčení druhého filmu se celý štáb vydal do světa a desetitýdenní natáčení strávil v Chicagu, Amsterdamu, Paříži, Monte Carlu, u jezera Como, v Římě a v Castellamare del Golfo na Sicílii. „Je mnohem větší zábava točit v Římě, Paříži, na jezeře Como nebo v Monte Carlu, než být zavřený v hollywoodském studiu,“ přiznává Weintraub. „V ateliérech si můžete postavit leccos, ale s římským Panteonem nebo amsterdamskými kanály se tam nikdo stavět nebude. A právě tahle krásná místa tomu filmu dodávají zvláštní atmosféru. Během natáčení jsme navíc měli štěstí na lidi, protože kamkoli jsme přijeli, všichni nám vycházeli vstříc. Taky se nám podařilo získat svolení natočit pár scén v kasinu v Monte Carlu, kde se ještě moc filmů netočilo. To kasino je výjimečné a vypadá úplně jinak než kasina ve Vegas.“

V dubnu 2004 se štáb přesunul z Chicaga do Amsterdamu. Stevena Soderbergha Amsterdam uchvátil. „Je to jedinečné a krásné město a pro nás je zajímavé i tím, že se v amerických filmech moc často neobjevuje.“ Z Holandska se štáb přesunul do Paříže. „Natáčeli jsme na Australské ambasádě na terase, ze které je výhled na Seinu a Eiffelovku,“ popisuje průběh natáčení Weintraub. „Se Stevem jsme se dohodli, že do filmu záběr Eiffelovky nedáme, protože by to bylo klišé, ale Eiffelovka se tam nakonec přece jen objeví jako odraz na Bradových slunečních brýlích. Myslím, že tenhle záběr budou studenti na filmových školách studovat dalších pětadvacet let,“ směje se. Z Paříže odjeli filmaři na týden k jezeru Como a pak strávili jeden měsíc v Římě a dva dny na Sicílii. U jezera Como se několik členů štábu včetně Weintrauba a Soderbergha ubytovalo v nedaleké vile George Clooneyho. „Měli se tam jako na zámku,“ zubí se Clooney. „Ráno jsme vstali, v klidu se nasnídali a když byl čas jít do práce, sešli jsme ke kotvišti, nasedli do lodě a odjeli na plac.“ „Připadala jsem si tam jako na letním táboře, spousta legrace a odpočinku,“ potvrzuje Clooneyho slova Julia Roberts. „A přitom jsme zvládli neuvěřitelné množství práce, a v tom spočívá tajemství té naší party.“

Co se týče natáčení v Římě, Soderbergh chtěl, aby město ve filmu působilo přirozeně a aby diváci měli pocit, že vědí, jaké to je pohybovat se po římských ulicích. Jerry Weintraub se navíc snažil hercům pobyt v Římě všelijak zpříjemnit, takže například pozval Caseyho Afflecka na malou prohlídku Říma, ze které se vyklubala soukromá prohlídka Fora s průvodcem, jímž nebyl nikdo jiný než primátor města. Dalším vítaným zpestřením natáčení byly dnes už legendární kanadské žertíky George Clooneyho. „Georgeovi kousky jsou mistrovská díla a jeden někdy trvá i několik let a jsem si jistý, že zrovna teď má na mě políčený minimálně jeden nebo dva a já o tom nemám ani tušení,“ směje se Matt Damon. Ovšem při natáčení došlo i na Clooneyho. Brad Pitt zařídil, aby ho, údajně na jeho vlastní výslovné přání, během natáčení všichni oslovovali pouze jménem jeho postavy. Clooney díky tomu vypadal před lidmi jako potrhlá primadona, a to si pochopitelně nemohl nechat líbit. Když měl Brad točit scénu, ve které má svižně popadnout kufry a nastoupit do vlaku, Clooney mu zavazadla vlastnoručně přebalil. „Ty kufry vážily tunu, ale aspoň ta scéna vypadala přirozeně, protože já jsem normálně hrozně toporný herec,“ směje se Pitt. Clooney měl ale na Brada políčeno víckrát. „Vždycky když jsem si chtěl něco vyndat ze svého kufru, našel jsem tam štěrk, oříšky nebo starý sendvič,“ vzpomíná Brad. „Takhle nedospěle se může chovat jenom člověk, který vůbec nebere vážně svoje řemeslo,“ prohlásil s vážnou tváří. Přestože štáb strávil hodně času na mnoha skvělých místech po světě, o zážitky nebyla nouze ani při natáčení v ateliérech. Jednou na karavan Jerryho Weintrauba zaklepali dva asi desetiletí kluci, Jerryho fanoušci. Jerry si s nimi chvíli povídal a dal jim autogram. Když se po chvíli loučili, jeden z chlapců se Weintrauba zeptal: „Vy vyděláváte hodně peněz, viďte?“ A když Jerry přisvědčil, chlapec pokračoval: „A když jste tak bohatý, proč bydlíte v karavanu?“

Jak vzniká svět mezinárodních intrik

Dannyho parťáci 2 si zachovávají přátelskou atmosféru plnou humoru prvního dílu, ale jinak se režisér Steven Soderbergh, skladatel David Holmes, architekt Philip Messina a kostýmní návrhářka Milena Canonero rozhodli dát filmu nový kabát. „Nechtěli jsme natočit opakování prvního filmu. Chtěli jsme udělat nový film, s úplně jinou atmosférou,“ říká Soderbergh. Proto podle režisérových slov David Holmes napsal novou hudbu a z prvního dílu se nepoužil ani jeden motiv, což nebývá zvykem. Architekt Messina měl zase za úkol postarat se o novou a neotřelou vizuální stránku filmu. Ne vždy ale bylo snadné vyjít vstříc požadavkům scénáře. Například v Amsterdamu si byl Messina prohlédnout asi čtyřicet domů, než našel takový, který vyhovoval alespoň částečně. Exteriéry se ale stejně točily jinde a k vybranému domu museli filmaři navíc přistavět nový vchod a další pokoj. K zajímavým objektům, které se ve filmu dál objeví, patří i italská Villa Erba, kterou kdysi vlastnila rodina režiséra Viscontiho a která ve filmu slouží jako sídlo Françoise Touloura. Co se týče natáčení v ateliérech, Messina musel postavit interiéry holandských a římských hotelových pokojů, několika římských vězeňských cel, trup holandské lodi a věštírnu, ovšem nejtěžším úkolem bylo postavit interiér celého římského muzea. Na filmu se nakonec podílely čtyři týmy výtvarníků a techniků ze tří zemí.

zdroj: Warner Bros.

Zpět

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.