Halloween (2007) - Info ze zákulisí

14.09.2008 20:13

ZLO MÁ SVŮJ OSUD

Filmem Halloween je novým pohledem slavného hudebníka a režiséra Roba Zombie (Vyvrženci pekla a Dům tisíce mrtvol) na jeden z nejklasičtějších filmových hororů o nemilosrdném vrahovi Michaelovi Myersovi, který roku 1978 natočil John Carpenter.

Zombie, který se inspiroval Carpenterovým originálem a původní myšlenkou, že zlo se může objevit i v tom nejmenším městě, se zaměřuje na mládí Michaela Myerse a na události, které předcházely krvavé sérii vražd oné osudné halloweenské noci v tichém městečku Haddonfield v Illinois. Po tomto brutálním činu je Michael na sedmnáct let uvězněn v přísně střeženém ústavu pro duševně choré Smith's Grove, kde o něj pečuje proslulý psychiatr, Dr. Samuel Loomis, specializující se na dětské pacienty. Jde o jediného člověka, který je skutečně schopen pochopit zlo, které se v Michaelovi ukrývá.

Dnes, o sedmnáct let později, se Michaelovi podaří o Halloweenu z ústavu uprchnout a vydává se na krvavou cestu zpět do Haddonfieldu, aby tam pokračoval ve vraždění a uzavřel nevyřešené záležitosti ze své minulosti.

Původní film Halloween mistra hororu Johna Carpentera měl premiéru 25.10. 1978 a po celém světě vydělal přes 55 milionů dolarů. Stál u vzniku jedné z nejúspěšnějších, nejdelších a nejvlivnějších hororových sérií v dějinách filmu, která dala za pětadvacet let existence vzniknout osmi pokračováním a ovlivnila bezpočet dalších hororových filmů.

O produkci filmu

Pro režiséra Roba Zombie byl Halloween příležitostí znovu spolupracovat s kolegy, kteří se s ním podíleli už na vzniku snímku Vyvrženci pekla, mezi které patří kameraman Phil Parmet, výtvarník Anthony Tremblay, hudební skladatel Tyler Bates, specialista na zvláštní efekty Wayne Toth a střihač Glenn Garland. I producenti Malek Akkad a Andy Gould, kteří mají na svém kontě řadu úspěšných snímků, včetně těch ze série Halloween, s Robem Zombie v minulosti již spolupracovali.

Pro Akkada jsou filmy z této série doslova rodinnou záležitostí, protože na natáčení Halloweenu 4 a dalších pokračování vyrůstal. Jeho otec, Moustapha Akkad, poskytl Carpenterovi prostředky pro natočení původního filmu, a jeho firma Trancas International Films vlastní práva k sérii Halloween a produkovala všechna pokračování prvního dílu. „Svým způsobem tu udržuji při životě rodinnou tradici,“ svěřuje se Akkad. „Na tenhle film jsme se všichni moc těšili a jsme nadšeni, že se nám pro něj podařilo získat Roba Zombie. Svým novátorským přístupem zachovává původní kvality a současně přináší do světa Halloweenu něco nového.“

Producent Andy Gould je po dlouhá léta Zombieho manažerem a současně produkoval jeho předchozí filmy Dům tisíce mrtvol a Vyvrženci pekla. Gould říká, že Zombie se v projektu Halloween začal angažovat velice záhy po úspěšné premiéře filmu Vyvrženci pekla. „Udělali jsme si menší pauzu, během které jsme natočili desku a vyrazili na turné,“ vzpomíná Gould. „A někdy tou dobou nám zavolal Bob Weinstein a řekl, že se mu Robova práce opravdu líbí. Líbily se jim jeho vize i Vyvrženci pekla a chtěli vědět, jestli by byl ochoten pro ně natočit nějaký film.“

Zombie přiznává, že zpočátku neměl o Halloween zájem, protože nemá rád remaky, zejména ne hororové. „Žádný zatím pořádně nefungoval,“ tvrdí. „Obzvlášť v případě filmů, které byly původně úspěšné. Nechápal jsem, proč točit remake. A pak jsem začal vzpomínat na filmy, které se mi líbily a přitom šlo o remaky, například Scarface nebo Mys hrůzy. A uvědomil jsem si, že kdyby nevznikl remake, dodnes bychom se dívali na němého Draculu. Takže jsem se na věc začal dívat takhle.“

„První Halloween vznikl před třiceti lety. Diváci jsou dnes mnohem sofistikovanější a očekávají více. Původní film je z mnoha důvodů klasikou, třeba i proto, že v něm nevidíte téměř ani kapku krve. Ale dnes chtějí diváci více.“

Rob Zombie se tedy rozhodl zjistit, proč je Michael Myers takový, jaký je. „Rozhodli jsme se z Michaela udělat skutečného psychopata. To neznamená, že není okouzlující. Proto jsem z něj udělal malého šťastného kluka, protože jsem zjistil, že psychopaté mohou být klidně charismatičtí, okouzlující nebo přátelští. Jenom zkrátka nechápou rozdíl mezi dobrem a zlem. Neznají lítost. Nechápou základní věci. Prostě jim takové emoce chybí. Zhruba v tom smyslu jsem ho vykreslil.“

Už záhy začíná Michael vykazovat známky toho, že není zcela obyčejným dítětem, a je poslán na vyšetření k dětskému psychologovi. Jeho jméno zní Dr. Samuel Loomis a ve filmu ho ztvárnil ostřílený herecký veterán a držitel Oscara Malcolm MacDowell, který se proslavil rolí v Kubrickově Mechanickém pomeranči a v řadě dalších filmů. V televizi se poslední dobou objevil v seriálech Hrdinové a Vincentův svět.

Jak fanoušci dobře vědí, Mechanický pomeranč je Zombieho nejoblíbenějším filmem, takže volba pro náročnou roli, proslavenou Donaldem Pleasence, byla snadná. Současně šlo o velkou čest. „Od začátku jsem věděl, že chci pro roli Dr. Loomise Malcolma,“ objasňuje Zombie. „Chtěl jsem tu postavu pojmout trochu jinak a věděl jsem, že potřebuji herce, který dokáže zahrát ne zrovna sympatickou postavu – je to tak trochu egoista a je protivný – ale současně bude charismatický. A věděl jsem, že to Malcolm dokáže. Takže ho máte rádi, i když víte, že byste neměli.“

MacDowell neměl v úmyslu kopírovat herectví Donalda Pleasence. „Rozhodně jsem ho nechtěl prostě imitovat, takže jsme to s Robem probrali a shodli se na tom, že by mohl vnést do filmu trochu odlehčení,“ popisuje. „Ne, že by to byla komediální postava, to ne. Ale je tak trochu nafoukaný. Myslí si o sobě, že je nejlepší. Vyšel jsem z toho, že se díky tomuhle pacientovi slušně vyšvihl. Napsal bestseller a objevuje se v televizi. A když máte takovéhle odlehčení, tak ty strašidelné chvíle působí strašidelněji.“ Protože se Loomis ve filmu objevuje v průběhu sedmnácti let, museli MacDowellovi také vypomoci maskéři.

Hledání ideálního chlapce pro roli desetiletého Michaela Myerse skončilo ve chvíli, kdy tvůrci potkali nováčka Daega Faerche. „Začal jsem křičet, že je dokonalý,“ vzpomíná Zombie. „Působí na vás skutečně zvláštně. Během sekundy je bez sebemenší námahy schopen vypadat velice hrozivě. A po další sekundě je z něj nejmilejší dítě na světě. Působí naprosto přirozeně.“

Michaelovu matku, Deborah, hraje Sheri Moon Zombie. Jde o zoufalou ženu, která musí pracovat ve striptýzovém podniku, aby byla jako svobodná matka schopna uživit svou rodinu.

„S Sheri pracuji moc rád,“ říká Zombie. „Samozřejmě, jednak je to moje žena. A vždycky jsem chtěl, aby hrála Michaelovu matku. Vždycky jsem věděl, že by se pro to hodila. Sheri a Daeg si rychle vybudovali skvělý vztah a myslím, že to je vidět. Ve filmu to sice nezazní, ale na začátku získáte dojem, že Michael zabíjí proto, aby ochránil svou matku.“

Pro klíčovou roli dospělého Michaela Myerse – jednu z legend filmového hororu – měl Zombie od počátku vyhlédnutého Tylera Manea. Mane, bývalý profesionální zápasník, se ve filmech objevil například jako Sabretooth v X-men nebo jako Ajax v Tróje.

„Měl jsem dojem, že za ty roky se z Michaela Myerse stala taková ikona, že ho tvůrci pokračování ve svých filmech v podstatě přestali vnímat. Prostě jen namaskovali kaskadéra. Nezáleželo na tom. Takže jsem si říkal, že je potřeba někdo, kdo vás zastraší fyzicky, ale umí taky hrát.“

Malek Akkad si myslí, že Mane posunul Myerse do naprosto nové roviny. „Nejdřív jsme si nebyli jistí, jestli je to dobrý nápad, připadal nám moc velký nebo svalnatý, protože to na Michaelovi nikdy nebylo podstatné. A pak jsme ho uviděli při natáčení a působil naprosto skvěle. Dokonale tu postavu pochopil.“ Mane při své přípravě nejen zhlédl všechny filmy série, ale prostudoval si i příběhy skutečných masových vrahů, například Teda Bundyho, aby pochopil, co se jim děje v hlavě a proč zabíjejí.

Akkad k tomu poznamenává: „Vždycky tu šlo mnohem víc o těch pět minut před vraždou než o vraždu samotnou. Myslím, že jsme to z velké části zachovali. Ale Michael se rozhodně naučil nějaké nové věci, které myslím diváky příjemně překvapí.“

Herec Brad Dourif byl do filmu obsazen v rozporu s rolemi, jaké obvykle dostává. „Vždycky si rád zahraji kladnou postavu. Moc často se mi to nestává. Obvykle vraždím na potkání.“

„Hodně herců jsem obsadil do jiných rolí, než jaké obvykle hrají,“ vysvětluje Zombie. „Brad na sebe na plátně neuvěřitelně strhává pozornost. Proto jsem si říkal, že by se výborně hodil pro roli šerifa. Obvykle ho považujete za nějakého šílence.“

Pro roli Laurie Strode, kterou se původně proslavila Jamie Lee Curtis, si tvůrci vybrali Scout Taylor-Compton, mladou herečku s neuvěřitelnou hloubkou a charismatem. Jamie Lee Curtis byla v původním filmu tak zásadní postavou, že se Zombieho neustále všichni ptali, kdo její roli bude hrát. „Legrační bylo,“ prozrazuje, „že Scout byla první herečkou, kterou jsem viděl. Ale samozřejmě jsem si říkal, že možná není tak ideální, jak se mi zdá. Že se mi líbí, protože je první. Ale vždycky se mi líbila nejvíc. Obešli jsme snad všechny herečky světa a nakonec jsme stejně skončili u Scout. Byla prostě dokonalá.“

„Laurie je Michaelova sestra, ta jediná, kterou má rád,“ vysvětluje Taylor-Compton. „Ale když začal v deseti letech vraždit, byla malá. A on se ji teď snaží dostat. Jí je teď sedmnáct a netuší, kdo Michael je. Vrátí se a povraždí všechny její přátele a celou rodinu a ona je z toho všeho vyděšená a zmatená.“

Mladé herečce připadala původní Laurie Strode jako příliš velká slušňačka a moc uzavřená, takže se po rozhovoru s Robem Zombiem rozhodli ji mírně upravit. „Je teď energičtější a není takové zakřiknutá,“ prozrazuje Taylor-Compton.

Halloween se začal natáčet 29. ledna 2007 v exteriérech v Los Angeles a natáčení poté pokračovalo po 38 natáčecích dní po celé Jižní Kalifornii. Ani jedna scéna nebyla natáčena ve studiu.

Největší část filmu se natáčela v Jižní Pasadeně na stejných místech, kde se v roce 1978 natáčel originál. Ačkoliv pro natáčení nebylo využito žádné z původních míst, fanoušci budou mít šanci zahlédnout některá známá místa. „V podstatě jsme natáčeli dva bloky od původního domu Myersových. Myslím, že jde o určitý návrat.“

Aby film nestárnul tak rychle, Rob Zombie záměrně neprozrazuje, kdy se první část filmu odehrává, a druhá je uvedena prostě jako „o sedmnáct let později.“ Podle aut, používaných v první části, se zdá, že by se mohla odehrávat někdy v sedmdesátých letech.

Na rozdíl od filmu Vyvrženci pekla, který se točil převážně ručními kamerami, natáčel kameraman Phil Parmet, který se mimo jiné podílel i na filmu Led Zeppelin The Song Remains the Same, více klasickým způsobem. „Filmy, jejichž vizuálním stylem jsme se inspirovali, vlastně ani nebyly hororové,“ poznamenává Parmet. „Spíš šlo o filmy jako 21 gramů nebo Amores Perros. Rob měl v úmyslu natočit něco, co bude působit opravdově. Takže když ve filmu někoho zabijí, je to extrémně násilné a skutečné. Trochu se ten styl podobá válečným kameramanům, kteří se málokdy k něčemu dostanou dostatečně blízko. Je děsivější vidět zlomek akce, například někoho s nožem, než uvidět samotné jeho zranění. Pocit strachu ve vás vytváří částečně vaše představivost a částečně příslušnost našich výrazových prostředků k tomu, co je v médiích zobrazováno jako realita.“

Ačkoliv se moderní část filmu nenatáčela nijak odlišným způsobem od té ve stylu sedmdesátých let, Parmet film digitálně upravoval. „Když vidíte mladého Michaela, má film teplejší barvy,“ vysvětluje. „A postupem času přecházíme ke studenějším a studenějším – převažuje modrá, obraz je zrnitější a syrovější – a na konci filmu je barevná paleta už přímo mrazivá.“

Ačkoliv, jak už bylo zmíněno, nebyly pro natáčení vyrobeny žádné studiové kulisy, několik jich bylo vyrobeno přímo na místech natáčení. V recepci knihovny v Pasadeně vznikl například motorest, ve kterém Michael získá svou charakteristickou kombinézu.

Jedním z klíčových prvků, které z Michaela Myerse udělaly hororovou ikonu, je jeho klasická maska, jejíž původ je v Zombieho Halloweenu rozveden. Malek Akkad vysvětluje, že v původním filmu byl výběr masky v podstatě dílem náhody. „Carpenter se snažil o to, aby Michael působil jen jako jakési ztělesněné zlo, vidíte jen jeho postavu, ale to, co je pod maskou, si museli fanoušci domýšlet sami. Ale ta maska je prostě sama o sobě děsivá. Když se začínalo natáčet, měli na vybranou z různých masek, mezi kterými byla i maska zlého klauna, ale oni si vybrali tuhle. Takže veškerou zásluhu na tom má John Carpenter, protože se domnívám, že právě díky tomuto rozhodnutí se Michael stal nejúžasnějším vrahem filmových dějin.“ Původní maska bývá někdy označována jako „Shatnerova maska“ podle „startrekového“ herce Williama Shatnera, jehož obličej byl původní předlohou při jejím vzniku.

Michael si před vraždou své sestry nasadí masku, kterou její přítel Steve odložil vedle postele. Z ní se posléze stane ona legendární, klasická maska. Rob Zombie tvrdí, že jediné, do čeho nijak nezasahoval, byl vzhled Michaela Myerse. „Ale i ten jsem chtěl pozměnit,“ přiznává. „Když masku po sedmnácti letech získá, je celá v rozkladu a rozpadá se. Takže i v tom se film liší. Jde pořád o tutéž masku, ale vypadá degenerovaně, protože vidět ho v dokonalé masce by v tu chvíli nedávalo smysl.“

Protože původní maska z roku 1978 už neexistuje, musel odborník na vizuální efekty Wayne Toth improvizovat. „Nejhorší bylo, že jsem neměl tušení, jak původní maska vypadala,“ vzpomíná Toth. „Měl jsem jenom pracovní fotografie původního týmu, tiskové materiály k němu a snímky z něj, a na každém z nich vypadala maska úplně jinak. Navíc ji v prvním filmu nosilo střídavě několik různých herců a na každém snímku je úplně jinak nasvícená. Takže to bylo v zásadě jako vytvořit něčí podobu na základě popisu toho, jak asi dotyčný vypadá. Zkrátka jsem se snažil ji co nejlépe okopírovat.“

Michael ale není proslulý jen svou maskou. Stejně tak se proslavil i svým obrovským nožem. Protože je Tyler Mane opravdu velký, došlo k jistým změnám v měřítku. Podle hlavního rekvizitáře Johna Brunota se mladý Michael ohání nožem s pětadvacet centimetrů dlouhou čepelí. „Později ho Michael znovu najde a chystá se s ním začít nové kolo vražd,“ vysvětluje Brunot. „Ale když jsme ho dali do ruky Tylerovi Maneovi, působil nůž příliš drobným dojmem. Museli jsme ho nahradit naprosto stejným nožem, který jsme ale v měřítku zvětšili tak, že se čepel prodloužila o dalších pět centimetrů.“

„Měli jsme nožů spousty,“ popisuje zástupce hlavního rekvizitáře, Mark Richardson. „Čisté, zašlé, zakrvavené, zasouvací. Nůž v tomhle filmu hraje větší roli než v původním. Tady ho Michael má neustále. Pro mě je to velice surrealistický zážitek, protože kdykoliv se Michael chystá k tomu někoho zabít, jsem to já, kdo mu podá nůž.“

zdroj: Palace Pictures

Zpět

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.